wtorek, 12 listopada 2013

Przerwane objęcia


Pamiętacie jak kiedyś o czymś tak mocno marzyliście i w końcu udało się wam, wasze życzenia zostały spełnione, ale było jedne ale, bo te ala, gwiazdki, inne dopiski zawsze się pojawiają, w przypadku pragnień jest nimi często rozczarowanie, które wiąże się z tym, że jakoś sobie wyobrażamy to  czego pragniemy, idealizujemy, a kiedy dostajemy to, okazuje się, że jest po prostu inaczej niż w naszych życzeniach, przeważnie gorzej, bo są jednak jakieś wady o, których w marzeniach się nie myśli. 'Przerwane objęcia' to właśnie film o bólu spełnionych życzeń.
Przyznam, że jakoś nie spieszyło mi się do obejrzenia tego filmu, gdyż Almodovar jak do tej pory nie trafiał w mój gust, albo to ja źle trafiłam i nie obejrzałam tego ,co powinnam. W końcu jakoś się przełamałam i obejrzałam 'Przerwane objęcia' i był to zdecydowanie dobry wybór. Pozornie to historia trójkąta, Lena w tej roli Panelope Cruz, zakochuje się w Mateo starszym od siebie reżyserze, ale jest jeszcze Ernesto jej narzeczony milioner, który tak bardzo ją kocha, że jest w stanie zrobić wszystko, dosłownie wszytko, aby ona została przy nim.
Jakie są te marzenia niosące ból? O jest ich tutaj naprawdę wiele, chociażby Mateo, zawsze chciał być kimś innym, dlatego wymyślił swoje alter ego Harre'go i udało mu się jest kimś innym, ale jednocześnie stracił wzrok, Mateo również marzył o tym, aby stworzyć zabawną komedię, też tego dokona, ale jej powstanie nie będzie wyglądać tak, jak on to sobie zaplanował. Kiedy pozna Lenę będzie pragnął ją posiąść i to będzie okupione cierpieniem. Lena marzyła, aby zostać aktorką i została aktorką swojego życia, a jej rolą było bycie utrzymanką milionera, które również przysparzała jej bólu. Ernesto pragnął Leny i posiadał ją, ale wiązało się to z cierpieniem z powodu jej zdrady.
Almodovar pokazuje ludzi, takimi jakimi są naprawdę, potężni, a zarazem słabi, w każdym z nas te dwie siły walczą ze sobą, chociażby Ernesto, który potrafi być bezwzględnym tyranem, a zarazem samotnym mężczyzną, szukającym i potrzebującym odrobiny miłości, Lena sprawia wrażenie skromnej dziewczyny, ale zarazem ekskluzywnej kurtyzany. Film ten tak naprawdę to spowiedź Almodrovara i powrót do jego przeszłości, do początków jego kariery. To opowieść Pedra o jego największej namiętności -kinie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz