poniedziałek, 9 grudnia 2013

Czarny łabędź


Czy chcieliście kiedykolwiek być perfekcyjnymi? Wyglądać perfekcyjnie, być doskonałym w czymś, mieć idealny dom, partnera, samochód, cokolwiek ? Podejrzewam, że tak. Ja też chciałam i zawsze wydawało mi się, że w dążeniu do perfekcji nie ma niczego złego. W końcu co może być złego w tym, że ktoś chce być w czymś dobry, wręcz bardzo dobry, że poświęca wiele, daje z siebie wszystko, rezygnuje z czegoś. Długo wierzyłam, że im więcej pracujemy, tym więcej osiągniemy. Dziś już wiem, że nie jest tak.  Że czasami trzeba wyluzować, dać spokój, wyspać się, zrelaksować.


Nie wie o tym jednak Nina, w tej roli Natalie Portman, główna bohaterka filmu 'Czarny Łabędź'. W jej przypadku dążenie do perfekcji staje się prawdziwym obłędem, a obłęd ten jest przyczyną destrukcji. Jej życie rozgrywa się pomiędzy domem, a teatrem. W domu czeka na nią tylko apodyktyczna i nadopiekuńcza matka, niespełniona  baletnica, w teatrze mordercze treningi. Nina jest bardzo ambitna, nie wiadomo na ile to jej własna cecha, na ile to próba zrekompensowania matce jej niespełnionych marzeń, doskonale panuje nad swoim ciałem, jest jak szwajcarski zegar, każdy ruch jest nie przypadkowy. Rola w 'Jeziorze Łabędzim'  o, którą się ubiega nie jest jednak taka prosta, bo trzeba zagrać dwie przeciwstawne postacie- białego i czarnego łabędzia.
W roli białego sprawdza się doskonale- kruchość, delikatność, niewinność z tym nie ma ona problemu. Wyzwanie okazuje się jednak wcielenie w czarnego. Nie potrafi się zatracić, odnaleźć tej swojej mrocznej strony. Nie umie być 'niegrzeczną dziewczynką'.
Całemu filmowi towarzyszy atmosfera pełna niepokoju, oglądaniu odczuwamy napięcie, ciągle mamy wrażenie, że za chwilę coś się stanie i nie będzie to nic dobrego.
Świat baletu przedstawiony przez Aronowskiego, jawi się jako bezwzględny, trzeba ciągle walczyć o rolę, konkurować i być najlepszym. Nina powoli zatraca poczucie świata realnego. Reżyser jednak nie daje nam prostych odpowiedzi na pytania, które nas nurtują  czy da się to jakoś temu zapobiec? czy sztuka wymaga poświęcenia? Czy lepiej nie jest czasami dać sobie spokój?
Z całą pewnością jest to rola życia Natalie Portman. Jest znakomita. Zdjęcia Matthewa Libatique'a  również zasługują na pochwałę, skupiają się one na każdym detalu. Pokazują wszystko , nawet najmniejszy szczegół, mamy wrażenie, że tańczymy razem z baletnicami. Dla mnie ten film jest właśnie 'perfekcyjny' i tylko ogromna szkoda, że przegrał z 'Jak zostać królem' w walce o Oscara . To prawda obydwa filmy były bardzo dobre, ale 'Czarny Łabędź' jak dla mnie był lepszy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz