wtorek, 25 lutego 2014

Operacja Argo


Oscarowy tydzień na books and movies trwa. Obiecałam Wam, że będę w tym tygodniu przypominać te filmy, które tę nagrodę dostały już. Zacznę od zeszłorocznego zwycięzcy w tej jednej z ważniejszych kategorii, a może nawet najważniejszej czyli najlepszy film. W 2013 była to 'Operacja Argo'. W starciu pokonała między innymi 'Les Miserables Nędznicy' czy 'Django'.Osobiście nie był to mój faworyt, aczkolwiek spodziewałam się, że wygra właśnie ' Operacja Argo'. 


Historia ta wydarzyła się naprawdę. Ben Affleck swój firm oparł o wspomnienia jednego z agentów CIA Tony'ego Mendeza. W 1980 roku po tym jak Teheran został opanowany przez bojówkarzy ajatollaha Chomeiniego agent Mendez ewakuował sześciu rodaków z ambasady w Teheranie. Nie było by pewnie w tym dziwnego, gdyby nie pomysł na kamuflaż akcji. Zakładał on, że Mendez pojawi się jako reżyser kręcący film klasy B pod tytułem 'Argo' i szukający plenerów do scen science-fiction.

Mendez grany przez Afflecka sprawia wrażenie człowieka pozbawionego złudzeń, broń Boże bohatera, zwykłego faceta w pomiętej koszuli, który nie do końca odnajduje się w tym świecie, życie osobiste mu się nie układa. Im dalej akcja się posuwa tym coraz bardziej przypomina przywódcę, dobrego ojca prowadzącego swoje dzieci do wyzwolenia. Nie, nie jest to pomnik wybudowany Mendezowi.

W 'Operacji Argo' napięcie wzrasta powoli, po to, aby pod koniec dojść do momentu kulminacyjnego. Najpierw mamy planowanie akcji, zbieranie zespołu i wszystkiego, co będzie potrzebne no i w końcu sam skok. Wraz z dotarciem bohaterów do celu, zaczyna się ta prawdziwa, najlepsza akcja. Dzieje się, oj dzieje i trzyma w napięciu do ostatniej minuty tak, że ciśnienie się nam podnosi, a żołądek podchodzi do gardła.

Trzeba przyznać, że Affleckowi udało się stworzyć naprawdę dobry i trzymający w napięciu film sensacyjny. Niegłupi, a zarazem będący kinem rozrywkowym. Na wysokim poziomie. Choć mam mieszane uczucia czy to właśnie ten film zasłużył na Oscara?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz