niedziela, 23 lutego 2014

Wszystko czego nie wiecie o Oscarach...


Już za tydzień w Dolby Theatre (dawniej Kodak Theatre) odbędzie się po raz  osiemdziesiąty szósty gala wręczenia najważniejszych nagród w świecie filmowym zwanych potocznie Oscarami, a bardziej dostojnie Nagrodą Akademii Filmowej. Oficjalna nazwa brzmi jeszcze inaczej Academy Award of Merit. Z tego powodu na books and movies ten tydzień będzie zdecydowanie zdominowany przez te wydarzenia. Będę Wam przypominać niektóre filmy, które zdobyły te wyróżnienie, będę typować, kto powinien ją zdobyć, a dzisiaj zaczniemy ten tydzień od ciekawostek związanych z tą nagrodą. 

Pierwsza ceremonia wręczenia Oscarów miała miejsce w 1929 roku i trwała zaledwie piętnaście minut.  Dla porównania dzisiaj trwa ponad trzy godziny. Obecnych na niej było tylko 250 osób.

Nie od zawsze miejscem gali był Dolby Theatre (jeszcze do niedawna znany jako Kodak Theatre) pierwsza miała miejsce w Hollywood Roosevelt Hotel. Na początku lat czterdziestych gala została przeniesiona do teatrów. Pierwszym z nich był Grauman's Chinese Theatre, dopiero od 2002 ma ona miejsce w Dolby Theatre.

Nie jednokrotnie ceremonia była odwoływana. Na przykład w 1938 roku z powodu powodzi, która nawiedziła Los Angeles, w 1968 z powodu pogrzebu Marthina Luther Kinga, a w 1981 roku z powodu groźby zabójstwa prezydenta Regana.

Teraz słów kilka o statuetce. Pewnie zawsze zastanawialiście się, co ona właściwie przedstawia? Już Wam mówię. Jest to rycerz opierający się na dwuręcznym mieczu stojący na rolce filmowej posiadającej pięć szprych. Każda z nich symbolizuje inną grupę zawodową reprezentowaną w Akademii- aktorów, scenarzystów, reżyserów, producentów i techników.

Sama nagroda należy do tych wagi ciężkiej i to nie tylko ze względu na prestiż, ale również wagę.  Jedna statuetka waży  około 3,9 kg i mierzy 35 cm. Wykona jest ze stopu cyny (93%), antymonu (5%), miedzi ( 2%) pokrytego 24 karatowym złotem. Statuetkę zaprojektował w 1928 Cedric Gibbons, a pierwszy odlew wykonał rzeźbiarz George Stanley. Podczas II wojny światowej aktorom wręczano pseudo-Oskary nagrody wykonane były z pomalowanego plastiku, co ważne wymieniano je potem.

Obecnie Oscary są przyznawane w 24 kategoriach ( podczas pierwszej ceremonii było ich tylko 13). W każdej z nich ogłaszane są nominacje dla od 2 do 5 propozycji, oprócz kategorii najlepszy film w  której od 2009 roku nominuje się 10 filmów.

Dwóch aktorów uhonorowano po śmierci. Byli to Peter Finch i Heath Ledger.

John Cazale? Pewnie nie znacie tego pana, bo zagrał w tylko pięciu filmach i wszystkie były nominowane do Oscarów. To się nazywa farta.

Jak do tej pory tylko raz się zdarzyło, aby dwóch aktorów wcielających się w jedną postać dostało nagrodę. Dokonali tego Marlon Brandon i Robert DeNiro. Obydwoje wcieli się w rolę Vita Corleone w legendarnym 'Ojcu chrzestnym' i obydwoje właśnie za wcielenia się w tę postać dostali nagrodę.

Rekordziści? Najbardziej nagrodzonymi filmami są: 'Ben-Hur', 'Titanic' i 'Władca Pierścieni: Powrót Króla'. Każdy z tych filmów zyskał po jedenaście statuetek, lecz tylko 'Władcy Pierścieni:Powrót Króla' udało dokonać się czegoś niesamowitego i zdobyć Oscarach we wszystkich  kategoriach w których był nominowany. 

Jak na razie najwięcej, bo 14 nominacji uzyskały dwa filmy -'Titanic' i 'Wszystko o Ewie'.

Jeżeli chodzi o zdobywców największej liczby nominacji to króluje Metro-Goldwyn-Mayer -62, goni go Walt Disney z 59,a następni ex aeque znajdują się z 45 Alfred Newman i John Williams.

Zdobywcą największej liczby nagród jest Walt Disney-26, goni go Eastman Kodak Company-19 i Panavision Inc-17.

Największym oscarowym pechowcem jest Kevin O'Connel 20 nominacji i żądnej nagrody. Również szczęścia do niej nie ma Roland Anderson-15 nominacji i również żadnej na koncie.

Najczęściej nagradzanymi aktorami są: Jack Nicholson, Walter Brennan i Daniel Day-Lewis, każdy zdobył po 3 Oscary. Jack Nicholson za 'Lot nad kukułczym gniazdem','Czułe słówka' i 'Lepiej być nie może'. Walter Brennan za 'Prawo młodości', 'Kentucky' i 'Człowiek z Zachodu'. A Daniel Day-Lewis za 'Moja lewa stopa', 'Aż poleje się krew' i 'Lincoln'.

Najczęściej nominowanym aktorem zdecydowanie jest Jack Nicholson-12 nominacji.

Najczęściej nagradzaną aktorką jest Katherine Hepburn-4 Oscary za 'Poranna chwała', 'Zgadnij, kto przyjdzie na obiad', 'Lew w zimie' oraz 'Nad złotym stawem'.

Jeżeli chodzi o najczęściej nominowaną aktorkę tutaj króluje Meryl Streep-18 nominacji i tylko 3 statuetki za 'Wybór Zofii', 'Żelazną damę' i 'Sprawę Kramerów'.

Najczęściej nagradzanym reżyserem jest John Ford- 4 nagrody za 'Potępieniec', 'Groza gniewu', 'Zielona dolina' oraz 'Spokojny człowiek', za to nominowanym William Wyler 12 nominacji.

Najczęściej nagradzanym krajem w kategorii film obcojęzyczny są Włochy-11 Oscarów, a najczęściej nominowana jest Francja-34 nominacje.

Najczęściej nagradzanymi filmami obcojęzycznymi są 'Przyczajony tygrys, ukryty smok' (Tajwan) i 'Fanny i Aleksander' (Szwecja). Obydwa te filmy zdobyły po 4 Oscary.

Najmłodszym zdobywcą Oscara jest Tatum O'neal -10 lat za rolę w 'Papierowy księżyc'. Młodsi od niego też byli nominowani-Jackie Kooper -9lat za rolę w 'Skippy' oraz Quvenzhane Wallis również 9lat za rolę w 'Bestie z południowych krain'.

Najstarszy zdobywca Oscara to Robert F.Boyle -98 lat i był to Oscar honorowy za całokształt.

Trzy filmy animowane były, jak dotychczas nominowane w kategorii najlepszy film-'Piękna i Bestia', 'Odlot' oraz 'Toy Story 3'.

Tylko cztery kobiety, jak dotychczas zdobyły nominacje reżyserskie-Lina Wertmuller 'Siedem piękności Pasqualino', Jane Campion ' Fortepian', Sofia Coppola 'Między słowami' i Kathryn Bigelow ' The Hurt Locker. W pułapce wojny' i to ona jako pierwsza kobieta zdobyła tą nagrodę.

Pierwsza czarnoskóra artystka, która dostała Oscara to Hattie McDaniel za 'Przeminęło z wiatrem' , a aktorka to Halle Berry za 'Czekając na wyrok'.

Niektórym się poszczęściło i nawet pięć razy pod rząd byli nominowani do Oscarów, jak Bette Davis i Greer Garson.

Polacy również niejednokrotnie wyróżnieni byli Oscarami. Najwięcej nagród udało nam się zdobyć w kategorii najlepsza muzyka, aż 3- Leopold Stokowski 'Fantazja', Bronisław Kaper 'Lili' i Janusz A.P. Kaczmarek 'Marzyciel'. Janusz Kamiński dwukrotnie nominowany był za najlepsze zdjęcia 'Lista Schindlera', 'Szeregowiec Ryan', Roman Polański nominowany był w kategorii najlepszy reżyser 'Pianista', Zbigniew Rybczyński za najlepszy film krótkometrażowy -'Tango', Ewa Braun i Allan Starski za najlepszą scenografię 'Lista Schindlera' no i Andrzej Wajda za całokształt.

Niejednokrotnie polskie filmy były nominowane w kategorii filmów nieanglojęzycznych- 'Nóż w wodzie' R.Polańskiego, 'Faraon' J.Kawalerowicza, 'Potop' J.Hoffmana, 'Noce i dnie' J.Antczaka, 'Ziemia obiecana' A.Wajdy, 'Panny z Wilka' A.Wajdy, 'Człowiek z żelaza A.Wajdy', 'Katyń' A.Wajdy i ' W ciemności' A.Holland niestety nigdy ( jak dotychczas) nie udało się nam zdobyć tej nagrody.

Jednokrotnie polski film nominowany był w kategorii filmu dokumentalnego -'Biały orzeł' E.Cękalskiego. W kategorii krótkometrażowego filmu dokumentalnego polskie produkcje były nominowane trzykrotnie- '89 mm od Europy' M.Łozińskiego, 'Dzieci z Lennigradzkiego' H.Polak i A.Celińskiego oraz 'Królik po berlińsku' B.Konopki.

Trzykrotnie polskie filmy były animowane w kategorii krótkometrażowego filmu animowanego i dwa razy te nagrody były im przyznane- 'Tango' Z.Rybczyńskiego i 'Piotruś i wilk' S.Templeton, trzecim nominowanym jest 'Katedra' T.Bagińskiego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz