poniedziałek, 2 czerwca 2014

Łowcy głów


Dzisiaj przedstawię Wam kolejny kryminał, choć powiedziałabym, że bliżej mu do thrilleru, więc nie szufladkujmy go autorstwa dobrze Wam znanego Jo Nesbo. Dlaczego piszę, że dobrze Wam znanego ponieważ to nie pierwszy raz kiedy polecam Wam książkę tego autora. Do tej pory były to pozycje z cyklu o Harrym Hole-'Czerwone gardło''Karaluchy', 'Trzeci klucz', 'Pentagram' i 'Wybawiciel'. "Łowcy głów' nie są jednak kolejną częścią tego cyklu.

Główny bohater- Roger Brown wiedzie idealne życie. Ma piękną żonę, drogą willę, a to wszystko zawdzięcza kradzieży drogocennych dzieł sztuki. Pewnego dnia poznaje Clasa Greva, Holendra posiadającego w swojej kolekcji drogocenny obraz Rubensa. Jak zapewne się domyślacie Roger będzie miał na niego chrapkę. Tym razem trafi, jak to się przysłowiowo mówi kosa na kamień. Nie będzie to proste zadanie, mimo, że Roger jest mistrzem w swoim fachu.

Przyznam się Wam, że ciężko było mi się odnaleźć na samym początku. Bo jak to czytać powieść Nesbo bez komisarze Harrego Hole w roli głównej ? Dla mnie są oni nieodłącznym tandemem. Jednak historia Rogera naprawdę pełna jest adrenaliny i przyspiesza oddech. Dzieje się dużo i trup się gęsto ściele. A Nesbo jak zawsze opisuje to doskonale. 

Nie wyobrażałam sobie książki Nesbo bez Harrego, a jednak okazuje się, że może być całkiem dobra. Oczywiście klimat 'Łowców głów' jest zupełnie inny niż cyklu o Harrym Hole. Nie wiem czy gorszy czy lepszy po prostu inny.

Na podstawie 'Łowców głów' powstał również film. Nie miałam okazji jeszcze go obejrzeć w myśl zasady najpierw książka, potem film, ale koniecznie to zrobię i podzielę się z Wami wrażeniami.

No i mam dla Was dobrą wiadomość 18 czerwca swoją premierę będzie miała inna książka autorstwa Jo Nesbo-'Syn'. Również nie będzie to kolejna część cyklu o Harry Hole, a niezależny od dotychczasowej twórczości tego autora kryminał.

Oczywiście przypomnę Wam jeszcze o tej premierze na facebooku.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz