wtorek, 22 kwietnia 2014

Wybawiciel


W dzisiejszym poście przedstawię Wam kolejny kryminał Jo Nesbo z serii o Harrym Hole. 

Akcja 'Wybawiciela' zaczyna się w 1991 roku, kiedy to w Ostgard czternastoletnia dziewczyna zostaje zgwałcona przez kolegę. Nie udaje się ustalić kto jest sprawcą. Wiadomo jedynie, że obecnymi w tym miejscu i czasie byli dwaj bracia Robert i Jon Karlslenowie należący do Szkoły Oficerskiej Armii Zbawienia.

Następnie Jo Nesbo przenosi nas do 2003 roku. Armia Zbawienia wciąż działa. Podczas jednego z koncertów w Oslo ginie Robert Karslen. Szybko się okazuje, że to nie on był celem, a jego brat z którym zamienił się na służbę. Sprawca jednak nie da za wygraną dopóki nie dopadnie swojego pierwotnego celu.

Harry Hole zostaje wybrany na głównego dowodzącego tą sprawą, mimo narastających problemów z alkoholem. Harry dodatkowo musi się wykazać, ponieważ jego przełożony Bjarne Moller został przeniesiony, a jego miejsce zajął nowy policjant wyznający inne metody pracy niż jego poprzednik i Harry.

Czy uda się ochronić życie drugiego z braci?

Przyznam się Wam, że z każdą kolejną częścią tego cyklu wzrasta moja sympatia i podziw dla Jo Nesbo. Bawi się z nami i zaskakuje. Kiedy to nam wydaje się, że wiemy już kto jest kim i przejrzeliśmy całą sprawę. Dostajemy od niego pstryczka w nos bo okazuję się, że sprawcą jest ktoś zupełnie inny. Po kim nie spodziewalibyśmy się tego.

Oczywiście gorąco polecam, jak każdą inną część z cyklu o Harrym Hole autorstwa Jo Nesbo.

Dla przypomnienia na books and movies było już o: 'Czerwonym gardle', 'Karaluchach',' Trzecim kluczu' i 'Pentagramie'.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz