poniedziałek, 16 czerwca 2014

Bloomsday


Wiecie jaki mamy dzisiaj dzień?  Bloomsday. Tak to dzisiaj. Do niedawna nie miałam pojęcia, że taki dzień istnieje, a jednak. Akcja słynnej już na całym świecie książki 'Ulisses' Jamesa Joyce'a w głównej mierze rozgrywa się w właśnie 16 czerwca roku 1904. To również tego dnia James Joyce umówił się na pierwszą randkę ze swoją późniejszą żoną Norą. Oczywiście jak nie trudno się domyśleć najhuczniej święto to jest obchodzone w Irlandii ojczyźnie Joyce'a.

Tego dnia odbywają się liczne inscenizacje, publiczne czytanie 'Ulissesa' oraz organizowane są specjalne sympozja akademickie poświęcone tej powieści. Irlandczycy również przebierają się w kostiumy z początku XX wieku i wędrują ulicami Dublina oczywiście śladami Blooma.

Po raz pierwszy obchodzono ten dzień w roku 1954 czyli pięćdziesiąt lat po wydarzeniach z książki i to wtedy odbyła się pierwsza podróż śladami bohaterów. Za to w roku 1967 w Bailey Pub  zainstalowano drzwi do 7 Eccles Street, będące książkowymi drzwiami Leopolda Blooma głównego bohatera powieści.

W Bloomsday w 1982 roku, w stulecie urodzin Joyca stacja radiowa RTE wyemitowała trwające 29 i pół godziny słuchowisko 'Ulisses', w którym wystąpiło ponad 30 aktorów. Nagranie jest dostępne na 32 płytach CD.


W 2004 roku, w setną rocznicę wydarzeń, odbył się festiwal „ReJoyce Dublin 2004” trwający od 1 kwietnia do 31 sierpnia. W niedzielę, w przeddzień setnej rocznicy wydarzeń przedstawionych w książce, na O'Connel Street zebrało się 10 000 osób. Uczestniczącym w tym wydarzeniu podawano pełne irlandzkie śniadanie składające się z kiełbasy, bekonu, tostów, fasolki oraz biały i czarny pudding przy akompaniamencie muzyki, przedstawień teatru ulicznego oraz czytania fragmentów powieści.

Co ciekawie całkiem hucznie ten dzień obchodzony jest w Szombathely na Węgrzech, będącym fikcyjnym miejscem urodzenia ojca Blooma. Bloomsday odbywa się również w Filadelfii, Nowym Jorku w kilku innych miastach Stanów Zjednoczonych i Brazylii oraz Europy i Australii.

Również w wielu innych dziełach kultury tzn. filmach, piosenkach i książka możemy znaleźć odniesienie do tej daty. Na przykład akcja filmu 'Przed wschodem słońca' z 1995 roku rozgrywa się tego dnia, utwór z 2009 roku zespołu U2 'Breathe' odnosi się do fikcyjnych wydarzeń 16 czerwca, zespół Minutemen nagrał piosenkę pod tytułem '16 June', również w jednym odcinku Simpsonów a dokładnie 'In the Name of The Grandfather', którego akcja dzieje się w Irlandii znajduje się odniesienie do tego dnia.

W tym roku również my Polacy będziemy świętować, a dokładnie mieszkańcy i nie tylko, bo również wszyscy obecni w Krakowie 16 czerwca. Po szczegóły odsyłam Was tutaj.
Ulysses-for-everyone.jpg
941401_10151410412831036_253974461_n.jpg

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz