piątek, 7 marca 2014

Kamienie na szaniec


Miałam wątpliwości i to duże co do tego filmu. Nieprzychylne recenzje i wywiady z aktorami, którzy wcielili się w główne postacie jeszcze bardziej potęgowały to uczucie. Powiem Wam jednak już na samym początku, warto go obejrzeć. Jest naprawdę dobry. A seksu, co do, którego tak  niektórzy się czepiają jest tyle, co kot napłakał.  Że niby hipsterski? Moim zdaniem nie.

Z całą pewnością film trafi do nastoletniej widowni, do starszych mam nadzieję, że też.

Stworzenie filmu na podstawie tak znanej i obrośniętej legendą książki to zadanie karkołomne. Zaciekawić widzów i nie zanudzić, przedstawiając historię,którą wszyscy znają jednocześnie dbając o fakty.

W tym filmie mamy wszystko. Młodość, beztroskę i zabawę, ale też heroizm, lęk, dylematy, miłość. Dopóki pierwsza krew się nie poleje, mamy wrażenie, że chłopcy bawią się w wojnę, tu zrobią zadymę w kinie, tam ściągną hitlerowskie sztandary, pocieszą się bronią, jak mali chłopcy. Dopiero pojmanie Rudego i pierwsza przelana krew zmienia wszystko. Koniec z zabawą, pojawia się walka na śmierć i życie i za ojczyznę.

W głowach chłopców, jak chyba każdego na ich miejscu kłębią się pytania i wątpliwości. Ile poświęcić dla kraju i przyjaźni? Czy to ma sens?

Mimo, że wszystko to wydaje brzmieć bardzo podniośle, film Glińskiego z całą pewnością nie razi patosem. I to w głównej mierze zasługa tych młodych aktorów. O ile Kamil Szeptycki wcielający się w rolę Alka jest niezauważalny na ekranie, o tyle Marcel Sabat i Tomasz Ziętek, a w szczególności ten drugi odwalił kawał dobrej roboty. Jest czarującym lowelasem, partyzantem, a i w scenach niesamowicie naturalistycznych ukazujących jego przesłuchanie wypada przekonywująco.

Postacie kobiece lekko giną wśród tych męskich. Cóż szkoda taka nasza chyba rola w tego typu filmach. Jedynie służą do dekoracji.  

Sceny walk ulicznych są na naprawdę  wysokim poziomie, jak na polskie kino. Nie mamy czego się wstydzić, a to z pewnością zasługa Pawła Edelmana. Muzyka Łukasza Targosza również zdecydowanie wyróżnia się na plus. Idźcie obejrzyjcie, przekonajcie się. Gorąco polecam.

PS.Jeśli podoba Wam się na books and movies zapraszam do polubienia books and movies na facebooku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz