sobota, 10 maja 2014

PokutaKeira Knightley to jedna z niewielu aktorek młodego pokolenia, które lubię, a karierę staram się śledzić na bieżąco. Gdzieś obok niej moje uznanie znajduje również Jennifer Lawrence. Pomimo tego nie miałam okazji pisać jeszcze o żadnym, a właściwie prawie żadnym filmie z Keirą. Pisałam dotychczas o 'To właśnie miłość' przy okazji świąt Bożego Narodzenia, ale Keira wcieliła się tam tylko w jedną z wielu bohaterów. W najbliższym tygodniu zamierzam nadrobić te zaległości i przedstawić Wam kilka filmowych propozycji z Keirą w roli głównej. Na pierwszy rzut idzie 'Pokuta'.

Kiedy słyszymy słowo 'pokuta' nasze pierwsze skojarzenia wiążą się z grzechem, spowiedzią, zadośćuczynieniem, ze zrobieniem czegoś złego czy skrzywdzeniem kogoś. I tak właśnie jest w 'Pokucie'. Mała Briony w przyszłości pragnie zostać pisarką. Pewnego dnia przemierzając korytarze swojego domu przyłapuję swoją starszą siostrę Cecilię na zbliżeniu z synem gosposi. Jak to małe dziecko dziewczynka nie zbyt rozumie co widziała i sądzi, że jej siostra padła ofiarą tego chłopaka. Kiedy tego samego dnia ich kuzynka zostaje zaatakowana. Brion nie ma wątpliwości. To był on, syn gosposi. W dobrej wierze i nieświadomie swoich czynów składa zeznanie w efekcie, którego chłopak trafia do więzienia, a później na wojenny front. Wszystko się zmienia w życiu całej rodziny. Obydwie dziewczyny dojrzewają, relacje między siostrami stają się coraz chłodniejsze, a cierpienie coraz boleśniejsze.

Dopiero, kiedy Briony dorośnie zrozumie, że to co zrobiła była złe, ale czy uda jej się w jakiś sposób zrekompensować wyrządzone krzywdy? Czy złączy kochanków, których rozłączyła? Oczywiście tego Wam nie zdradzę.

Powiem Wam natomiast, że to film, który ogląda się wyjątkowo dobrze. Pod względem technicznym i wizualnym został zrealizowany na bardzo wysokim poziomie. Muzyka, stukot maszyny do pisania, nie dający zapomnieć o roli, jaką on odegrał w całej tej historii. Z aktorów oczywiście na pochwałę zasługują Keira Knightley, James McAvoy i młodziutka Saoirse Ronan wcielająca się w rolę Briony. Zakończenie, które zaskakuję i czyni ten film jeszcze lepszym.

Mimo tego, że to kolejny film o miłości z wojną w tle to 'Pokuta' zdecydowanie różni się od innych podobnych jej produkcji. Oczywiście polecam. No i najlepsza wiadomość 'Pokutę' obejrzeć będzie można w tą niedzielę 11 maja na TVP1 o godz. 21:55.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz